Κυριακή 16 Ιουλίου 2017

Σαρωτική πρεμιέρα η Εθνική Νέων στο Ευρωπαϊκό!

Η Εθνική Νέων ήταν εξαιρετική στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων της Κρήτης, αφού διέλυσε την Τσεχία (47-88) στα Χανιά.

Της Eurohoops Team/info@eurohoops.net
Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καταιγιστική στην πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό U20 της Κρήτης, με Σκουλίδα (12π.), Χρηστίδη (11π.) και Μουράτο (10π.) να ξεχωρίζουν στο σκοράρισμα και τον Κόνιαρη στη… δημιουργία (7 ασίστ) ώστε η μικρή “γαλανόλευκη” να φτάσει σε μια εύκολη νίκη επί των Τσέχων στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο πλαίσιο του Α’ ομίλου.
Οι Τσέχοι αντιστάθηκαν όσο αντιστάθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο, αφού στο 5′ το σκορ ήταν ισόπαλο (11-11). Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Παπαθεοδώρου κυριάρχησαν ολοκληρωτικά.
Αρχικά έφτασαν στο +10 στο φινάλε της πρώτης περιόδου (18-28), ενώ στη δεύτερη περίοδο εδραίωσαν την κυριαρχία τους, έχοντας προβάδισμα 22 πόντων στην ανάπαυλα (32-54)!
Η απόσταση μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει για το +35 (32-67, 27′), με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες του, που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ως το τελικό 47-88!
Επόμενο ραντεβού για την Ελλάδα είναι την Κυριακή (16/7, 21:15) κόντρα στη Σουηδία, ξανά στα Χανιά για την 2η αγωνιστική.
Τα δεκάλεπτα: 18-28, 32-54, 38-71, 47-88.