Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017

Τούμπαραν τη Γερμανία και έτοιμοι για Μαυροβούνιο οι Νέοι!

Με έναν τρομερό Κόνιαρη και τον Χαραλαμπόπουλο να μιλά στα δύσκολα, η Εθνική Νέων επικράτησε της Γερμανίας (86-77) επιστρέφοντας από το -11 και παίζει με το Μαυροβούνιο την πρόκριση στα προημιτελικά

Πρώτη και καλύτερη η Εθνική!

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Γερμανία, αφού κλήθηκαν να γυρίσουν ένα ματς από το -11 που δεν τους έβγαινε, αλλά με ψυχή και κυρίως με τους Κόνιαρη και Χαραλαμπόπουλο να είναι χάρμα ιδέσθαι επικράτησαν με 86-77

Πλέον, επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι το Μαυροβούνιο την προσεχή Τετάρτη (19/7) κόντρα στο οποίο θέλει μόνο τη νίκη για την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Το ματς

Μουδιασμένη και χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση άρχισαν το ματς οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, που βασίστηκαν εξ αρχής στο μακρινό σουτ, γεγονός που τελικά αποτέλεσε δίκοπο… μαχαίρι από τη στιγμή τα ποσοστά ευστοχίας ήταν πολύ χαμηλά. Με τρίποντα των Χαραλαμπόπουλου και Κόνιαρη προηγήθηκε με 7-4, αλλά οι Γερμανοί άρχισαν να «βομβαρδίζουν» με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο έξω από τα 6.75.

Οι παίκτες του Φλέμινγκ σκοράροντας μόνο με τρίποντα (και βολές σε προσπάθεια για τρίποντο) πήραν προβάδισμα στο σκορ με 16-10 και 19-13, με την α’ περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 25-18 με ακόμα ένα τρίποντο του Σνάιντερ.

Στο β’ δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έσφιξαν την άμυνά τους, μετά την κακή εικόνα του πρώτων λεπτών, τα σουτ των Γερμανών δεν έμπαιναν με την ίδια συχνότητα, τη στιγμή που στην επιθετική εξίσωση μπήκε ο Βασίλης Μουράτος, με τον νεαρό γκαρντ να ισοφαρίζει με τρίποντο (29-29) στα 4’42’’ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, η Εθνική πήρε το προβάδισμα (31-29) με καλάθι του Καρρά, με τον ίδιο να αυξάνει τη διαφορά στους τέσσερις (35-31) με δύο ελεύθερες βολές. Τελικά, οι Γερμανοί πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με έναν πόντο (37-38) με buzzer-beater του Βάκνερ, με το σκορ της δεύτερης περιόδου να κλείνει στο 19-13 υπέρ της γαλανόλευκης.

Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα από το 23’, οι Γερμανοί άρχισαν να… πυροβολούν και πάλι από τη γραμμή του τριπόντου, με τον Τζάλοου να κάνει το 43-39 και τον Κράμερ στα μέσα της γ’ περιόδου να πηγαίνει τη διαφορά στο +6 για τους Γερμανούς (47-41). Την ίδια στιγμή, στο επιθετικό παιχνίδι της Εθνικής, ο Κόνιαρης είχε αναλάβει ηγετικό ρόλο κρατώντας κοντά στο σκορ την ομάδα, είτε με συνεχόμενα ντράιβ που κατέληγαν σε λέι-απ, είτε ακόμα και με τρίποντα. Η Γερμανία πήγε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της 3’06’’ πριν από τη λήξη της περιόδου (43-54), αλλά ο πλέι-μέικερ του ΠΑΟΚ με δικούς του πόντους μείωσε σε 48-54. Ήταν εμφανές ότι στην επίθεση η Εθνική χρειαζόταν και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, που εκτελεστικά ήταν σε κακή μέρα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Γερμανούς στο +5 (50-55) και την Εθνική να έχει καλύψει μεγάλο μέρος της διαφοράς.